Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Datum vydání originálu: 8. 7. 1999
Datum vydání překladu: 2001
Překladatel: Pavel Medek
Ilustrátor: Galina Miklíková
Počet stran: 388

Třetí díl Harryho Pottera začíná přesně den před jeho třináctými narozeninami, kdy obdrží prostřednictvím soví pošty od svých kamarádů dárky. Druhý den k Dursleyovým přichází na návštěvu teta Marge, která nevynechá jedinou příležitost, kdy může Harryho urazit. Ze vzteku Harry omylem kouzlem tetičku nafoukne tak, že vyletí oknem ven jako balón. Harry raději opouští dům. Večer se nemá kam uchýlit a poté co je vystrašen velkým černým psem přijíždí Záchraný kouzelný autobus. Vystoupí až v Příčné ulici, kde je pozdraven Korneliem Poletalem, což je ministr kouzel. V Příčné ulici si pronajme pokoj a stráví tu nějaký čas než začne škola. Při jedné návštěvě hostince Děravého kotle se dozví, že z Azkabanského vězení uprchl obávaný vrah Sirius Blac a novou jeho obětí by měl být Harry.

Harry Potter a jeho nejlepší kamarádi Ron a Hermiona se opět shledají v Příčné ulici při nákupu školních pomůcek. Hermiona si pořídí nového kocoura Křivonošku, kterou nenávidí Ron, jelikož neustále honí jeho krysu Prašivku. Tu noc než se všichni vydají na cestu do Bradavic, si Ron s Harrym vyslechnou rozhovor rodičů Weasleových, když se baví o uprchlém vězni Siriusovi Blackovi. Jeho rodiče věří, že Harryho chce zabít.

Druhý den se vydávají bradavicím expresem do školy, ale jejich cesta není příjemná jako obvykle. Vlak nečekaně zastaví a Harry se poprvé setkává s velice nebezpečným mozkomorem, který se z něho snaží vysát veškeré štěstí. Harry při tom omdlí a je zachráněn profesorem Lupinem. Lupin je nový profesor černé magie, celou dobu byl s nimi ve vlakovém kupé a spal.

Brzy poté dojedou do Bradavic, nastupují do 3. Ročníku a dovídají se, že po celý školní rok budou mozkomorové jako strážci hlídat školu. Harry zrovna dvakrát nemiluje nový předmět věštění. Jemu ale i ostatním přijde tento předmět zbyteční a paní profesorka Trelawneyová je trochu cáklá – neustále Harrymu nedává pokoj a nevynechá jedinou příležitost, kdy by mu nevyvěštila, že ho čekají hrozné události a smrt. V péči o kouzelné tvory seznamuje Hagrid třídu s Hippogriffem Klofanem. Je to krásné důstojné zvíře, kříženec orla a koně. Při tom zvíře Malfoye za jeho urážky napadne a tak se zraněný Malfoy snaží o pomstu a poslat ho za napadení studenta na smrt. Při obraně černé magie se učí bojovat proti dochovi, který se proměňuje v to, čeho se oběť bojí nejvíce. Ronovi se změní v pavouka, Lupinovi v úplněk a Harrymu nebylo dovoleno proti duchovi bojovat.

V den kdy celá škola vyráží do Prasinek, Harry musí zůstat v jeho kolejích, jelikož nezískal povolení od nenáviděného strýce a tety. Místo toho pije čaj s profesorem Lupinem a dovídá se, proč mu Lupin nedovolil bojovat proti duchovi – bál se, že by se proměnil v lorda Voldemorta. Harry si myslí, že by se mu spíše zjevil mozkomor, se kterým již měl velice nepříjemnou zkušenost. Později v noci někdo napadne tlustou dámu v obraze, která střeží Nebelvírskou kolej a tak jsou studenti z bezpečnostního hlediska nucení přespat ve velkém sále a učitelé se snaží mezi tím prohledat celou kolej.

Bez famfrpálu by se Harry neobešelJ. Tentokrát bojují proti Mrzimoru. Zápas je ale přerušen, protože Harryho napadnou Mozkomorové. Harry opět ztrácí vědomí a padá z koštěte. Když se probudí, zjistí, že přišel o své super létající koště, protože vletělo do vrby Mlátičky.  Později profesor Lupin prokáže Harrymu laskavost a učí ho bojovat proti mozkomorům, kteří na něj působí hůř než na ostatní, z důvodu jeho tragické minulosti.

Příští návštěvy Prasinek se účastní i Harry, ovšem ne proto, že by mu strýc či teta poslali konečně povolení, ale protož mu Ronovi bratří dvojčata Frad a George Weasleyovi darují Pobertův plánek – úplnou mapu Bradavic, na níž je vidět poloha každého člověka v hradu. Podle mapy se Harry dostane tajnou chodbou do Parsinek za Ronem a Hermionou. V hostinci v Prasinkách si Harry vyslechne rozhovor, při kterém Kornelius Popletal (ministr kouzel) vypráví, že Sirius Black byl Harryho kmotrem, ale zradil jeho rodiče a zabil jejich kamaráda Petera Petigrewa. Když se vrátí do Bradavic, utěšují moc smutného Hagrida, jelikož jeho oblíbený Klofan bude za napadení studenta Malfoye postaven před soud.

Na Vánoce dostává Harry krásné nové koště. Po prázdninách se Harry za pomoci profesora Lupiny zdokonaluje v boji proti duchovi a to tak, že se snaží vyčarovat svého patrona. Brzy poté začíná zápas proti Havrspáru. Harry na svém novém koštěti triumfuje a Nebelvír vyhrává.

U Hagriada se Ron a Harry dozvídají, že soud rozhodl, že Klofan musí být utracen. Při této návštěvě u Hagrida objeví živou Prašivku (Ronovi se za záhadných okolností ztratila a celou dobu to vyčítal Hermioně a její Křivonožce). Křivonožka ale Prašivku zažene pod Vrbu mlátičku. Kromě Prašivky je poté pod Vrbu mlátičku velkým černým psem zavlečen i Ron. Herry s Hermionou se ho snaží zachránit a pronásledují ho. Zjistí, že pod vrbou Mlátičkou vede tajná chodba a po nebezpečném boji s vrbou se do chodby dostanou. Na konci tunelu zjistí, že velký černý pes je přeměněný Sirius Black a po jeho boku stojí profesor Lupin, který je vlkodlak – jak správně rozluštila Hermiona. Kromě toho se dozvídají, že Ronova krysa je přeměněný Peter Pettigraw. Peter Pettigraw je ten pravý zrádce Harryho rodičů. Z jeho smrti byl neprávem obviněn Sirius a to se Peterovi velice hodilo.

Sirius je na Pettera velice rozzlobený a snaží se ho zabít. Ostatní mu v tom ale zabrání a Petera odvádějí do hradu. Na cestě ale nastane zmatek – profesor Lupin se promění ve vlkodlaka, Peter zmatku využije a utíká pryč. Na Blacka, Harryho a Hermionu začínají útočit mozkomorové, které ale zažene tajemná figura pomocí kouzla Patron. Harry věří, že byl zachráněn duchem svého otce. Black, jehož nevině nikdo nevěří, je lapen a zavřen do věže, kde čeká na popravu.

Brumbál tři nerozlučné kamarády přivede na úžasnou myšlenku, že mohou zachránit dva životy. Hermiona vyřkne své tajemství o vlastnictví obraceče času – díky tomuto nástroji se mohla vracet v čase a zvládat svůj přeplněný rozvrh.

Harry a Hermiona se vracejí o tři hodiny zpět. První koho osvobodí je Klofan.  Pak čekají u východu z tunelu na Blacka. Když jsou „druzí“ Harry, Hermiona a Black napadáni mozkomory, Harry při tom pochopí, že to byl on sám, kdo vyčaroval Patrona, a zachránil situaci. S pomocí Klofana pak Harry a Hermiona osvobodí Blacka, a zatímco ten odlétá, vrací se na místo, kde začali cestu časem.

Harry v Sirusovi vidí nového přítele (možná něco jako otce) a je zarmoucen, že nebude moci se svým kmotrem žít. Trochu ho ale uklidňuje, že se mu podařilo zachránit alespoň jeho život.

Odkazy ke knize "Harry Potter a vězeň z Azkabanu"