Harry Potter a Tajemná komnata

Datum vydání originálu: 2. Července 1998
Datum vydání překladu: únor 2002
Překladatel: Vladimír Medek
Ilustrátor: Galina Miklíková
Počet stran: 289

Většina dětí miluje prázdniny, Harry Potter je však výjimkou, a když má opustit školu je nešťastný. V tu dobu musí trávit čas opět se strýčkem Vernonem, tetou Petunií a bratránkem Dudleyem (Dursleyovi), kteří ho šikanují. Dursleyovi pořádají večírek během něhož Harryho navštíví skřítek  Dobby. Dobby se snaží Harryho varovat před nebezpečím, které ho čeká následující školní rok a jelikož Herry Dobbyho varování zdvořile ignoruje, Dobby způsobí škodu na večírku, za což je Harry po zbytek prázdnin uvězněn ve svém pokoji. Nakonec ho z domácího vězení vysvobodí přítel Ron Weasley a jeho bratři pomocí létajícího auta.

Při nákupu školních pomůcek se Harry poprvé setká s novým učitelem černé magie Zlatoslavem Lockhartem. Ze slavného Zlatoslava a jeho osobních úspěchů je hotová každá dívka i maminka. Když Zlatoslav spatří Harryho Pottera, mermomocí se s ním chce seznámit a tak později titulní strany novin zdobí jejich společná fotografie. Později se rodina Weasleyových setká s Luciem Malfoyem, otcem jejich nenáviděného spolužáka Draca Malfoye. Otec Weasleyových se s kvůli urážkám jeho rodiny dostane do hádaky s Luciem.

Nastává Harryho šťastný den, kdy má opět nasednout na vlak do Bradavic. Ovšem stane se velice nepříjemná věc, Harry a Ron se nemůžou dostat kouzelným vchodem na nástupiště 9 a ¾. Aby se do školy dostaly včas, bez dovolení si půjčí létající auto a díky jejich neobratnému řízení přistanu přímo pod korunami vrby Mlátičky a tak se vystaví velkému nebezpečí, ze kterého nakonec vyváznou jen s drobnými pohmožděninami. Jenže při tomto létajícím dobrodružství poruší hned několik pravidel školního řádu a hrozí jim dokonce vyloučení ze školy. Nakonec dostanou pouze školní trest.

Zlatoslav Lockhart se brzy ukáže jako neschopný učitel a jeho příběhy, ve kterých vystupuje jako odvážný muž, jsou pouze chvástání.  Na Halloween někdo napadne kouzlem zkamenění kočku školníka a na stěnu napíše zprávu prohlašující, že Tajemná komnata byla znovu otevřena. Harry i jeho kamarádi jsou zároveň velice znepokojeni, jelikož Harry začal slyšet zvláštní hlasy, které nikdo jiný neslyší. Kamarádi se dovídají o legendě, která praví, že jeden ze zakladatelů školy v Bradavicích Salazar Zmijozel opustil školu z důvodu nesouhlasu učit zde nečistokrevný kouzelníky, tedy ty jejichž jeden z rodičů byl mudla – ten, který neumí kouzlit. Podle legendy než opustil školu, tajně postavil tajemnou komnatu, kam umístil monstrum a jediný, kdo může tajemnou komnatu opět otevřít je pravý dědic Zmijozelu.

Během školního turnaje ve famfrpálu je Harry nebezpečně pronásledován míčem, který se ho snaží sesadit z koštěte. V důsledku toho si Harry zlomí ruku, a když se ho snaží neschopný učitel Lockhart kouzlem vyléčit, odstraní mu všechny kosti a tak je Harry umístěn do nemocnice, než mu velice bolestivým způsobem kosti dorostou. V nemocnici ho opět navštíví skřítek Dobby a přizná se, že očarovaný míč i vchod na nádraží byl jeho způsob, jak Harrymu zabránil zůstávat v Bradavicích. Brzy poté je druhou obětí kouzla zkamenění student z prvního ročníku a starosti profesorů školy stoupají.

Lockhart založí soubojnický klub, kde se žáci mají naučit bojovat proti nebezpečným kouzlům, na které mohou v tyto dny narazit. Během výuky Harry před zraky svých spolužáků mluví hadí řečí, kterou ovládal  Salazar Zmijozel, a proto ho všichni podezřívají, že on je dědic Zmijozelu a může otevřít Tajemnou komnatu. Jeho kamarádi, aby zabránily těmto pomluvám, se snaží odhalit pravého dědice a podezření padne na Draca.  Na Vánoce je hotový mnoholičný lektvar, který připravila Hermiona a mohou se tedy přeměnit za Dracovy kamarády Crabba a Goyla a zjistit pravdu. Hermiona se omylem promění v kočku a musí na ošetřovnu. Bohužel zjisti, že Draco není skutečný dědic.

Těsně pře dnem svatého Valentýna Harry nachází v zatopené koupelně deník, a když do něho začne psát, deník mu odpovídá.  Dovídá se, že deník dříve patřil Tomovi Ridllovi, chlapci, který před padesáti lety obvinil Hagrida, bradavického hajného z prvního otevření Tajemné komnaty.  Harrymu později někdo nalezený deník ukradne.

Před koncem školního roku dojde k dalšímu, tentokrát dvojnásobnému útoku, jehož obětí je i Hermiona. Harry s Ronem jí jdou navštívit do nemocnice a v její ruce naleznou sevřený papírek, kde je napsáno, že útočníkem je bazilišek, obrovský had, na kterého, když někdo upře oči, okamžitě zemře. Harry má podezření, že obětí byla i Ufňukaná Uršula, jejíž duch straší v umývárně právě 50 let.

Učitelé žákům oznámí šílenou zprávu, že Ronova mladší sestra Ginny byla unesena a zavlečena do tajemné komnaty. Harry dojde pro Lockharta a žádá ho, aby jim pomohl přemoci baziliška. Nacházejí vchod do komnaty v umývárně Uršuly a Harryho hadí jazyk dokáže tajemnou komnatu znovu otevřít. Všichni se tam spustí po dlouhé klouzačce. Lockhart dole dostane strach a chlapcům oznámí, že všechny jeho příhody jsou lež, že v životě nikdy nic nedokázal a jediné, co umí ovládat je kouzlo zapomnění, které se teď snaží použít na Harryho a Rona. Bohužel použije Ronovu poškozenou hůlku a tak se kouzlo odrazí a zasáhne jeho samotného. Navíc se ze shora sesype kamení, při čemž jsou Ron a Lockhart uvězněni a Harry se musí vydat porazit baziliška sám. V komnatě nalezne Ginny, která je v bezvědomí a také Toma Rojvola Raddlea, což je ve skutečnosti mladý lord Voldemort. Ukáže se, že Ginny byla celou dobu ovládaná pomocí deníku a to ona otvírala tajemnou komnatu. Když se Ginny snažila zbavit deníku, odhodila ho na záchodě, kde ho Harry nalezl, ale poté ho Ginny ze strachu podezření ukradla zpět. Nyní získal lord Voldemort téměř fyzickou podobu prostřednictvím duše Ginny. Voldemort se snaží Harryho i Ginny zabít a vydá je na pospas baziliškovi. Na pomoc jim naštěstí přilétá Brumbálův kouzlný pták fénix a baziliška zbaví jeho smrtícího pohledu. Fénix zároveň předá Harrymu Moudrý klobouk, ve kterém nalézá meč Godrika Nebelvíra. Zabíjí jím baziliška a zabodnutím se do deníku přemůže i Voldemorta. Ginny se probere z bezvědomí a všichni čtyři se z komnat dostávají za pomoci fénixe.

Když Harry svoje dobrodružství vypráví Brumbálovi, vpadne do pracovny Lucius Malfoy. Při tom vyjde na povrch, že to Lucius zařídil, aby se deník dostal do rukou Ginny. Rovněž se Harry dozvídá, že Dobby je skřítek Malfoye a trikem Dobbyho vysvobodí z otroctví. Daruje mu deník, do kterého před tím vložil ponožku (darované oblečení je jediná možnost vysvobození skřítků ze služeb) a tak se novým pánem Dobbyho stává Harry. Všechny zkamenělé vyléčí lektvar a Lockhart je donucen k rezignaci a opouští školu.

Odkazy ke knize "Harry Potter a Tajemná komnata"