Harry Potter a relikvie smrti

Datum vydání originálu: 21. červenec 2007
Datum vydání překladu: 31. leden 2008
Překladatel: Pavel Medek
Ilustrátor: Mary GrandPré
Počet stran: 626

 

V 7. Dílu Harry oslaví své 17 narozeniny, dosáhne tak plnoletosti a tedy ztratí všechna dosavadní ochranná kouzla. Z toho důvodu raději přesune do bezpečí Dursleyovi a sám se přestěhuje k Weasleyovům. Přesun k Weasleovům je provázen z bezpečnostního hlediska na košťatech a zemře při něm člen Fénixova řádu Alastor Moody a Harryho sova Hedvika. Harry a jeho přátelé dostanou od ministra kouzel předměty, které jim odkázal před svou smrtí Brumbál. Ron dostane zhasínadlo, Hermiona knížku bajek a Harry zlatonku, kterou chytil při svém prvním zápase. Harry měl také dostat meč Godrika Nebelvíra, ale jelikož podle ministerstva nepatřil Brumbálovi, ale škole čar a kouzel nemohl jí odkázat Harrymu. Radostná událost jako je svatba Billa a Fleur je přerušená tragickou zprávou o pádu Ministerstva kouzel, smrti ministra a útoku Smrtijedů.

Tyto tři nerozlučný kamarádi se rozhodnou, že letos nepojedou do školy do Bradavic, ale pokusí se najít a zničit všechny Voldemortovy vitealy a tak zachránit celý kouzelnický svět. Pronásledováni Smrtijedy naleznou útočiště v domě Blackovy rodiny. Dva viteály jsou již zničený a tak zbývají ještě čtyry a zabít Voldemorta. Nyní se snaží objevit Zmijozelův medailon. Ten ukrývá Dolores Umbridgeové na Ministerstvu kouzel. Pomocí mnoholičného lektvaru se dostanou na ministerstvo, Umbridgeové omráčí, medailon ukradnou, za něj vloží kopii a uprchnou.

Smrtijedi je neustále pronásledují a tak se musí neustále s kouzelným stanem přemisťovat. Po hádce Rona s Hermionou je Ron opouští a další viteál se Harry s Hermionou pokoušejí najít sami v Godrikově dole, kde se Harry narodil a kde také přišel k jizvě, po boji jeho rodičů s Voldemortem, kteří při tomto boji zemřeli. Tam potkávají Batyldu Bagshotovou, která Harryho zláká, aby s ní zůstal o samotě, v zápětí se mění na Voldemortova hada Naginiho a napadá Harryho Pottera. Hermiona mu spěchá na pomoc, uniknou smrti, ale Harryho kouzelná hůlka je zničena.

Herry s Hermionou dále cestují a spějí ve stanu, z bezpečnostního důvodu si navzájem drží hlídky. Při jedné hlídce Harry spatří patrona, který mu ukáže jezírko, na jehož dně je meč Godrika Nebelvíra, pomocí kterého můžou zničit viteál medailon. Při vytahování meče z jezírka se Hrry vystaví velkému nebezpečí a nebýt Rona, který se v pravou chvíli objevil, asi by zemřel. Pak viteál zničí.

Další plány se již opět týkají i Rona. Snaží se vyhledat otce jejich kamarádky Lenky Láskorádové Xenophiliuse Láskoráda. Ten jim vypráví o Relikviích smrti - neporazitelné kouzelné hůlky, kamenu schopného vzkřísit mrtvé, a neviditelného pláště. Jejich rozhovor je přerušen smrtijedy. Brzy potom jsou uvězněni v domě Malfoyů, kde se setkají s Lenkou Láskorádovou, výrobcem hůlek Ollivanderem a skřetem Griphookem. Při útěku se Harrymu podaří zmocnit se hůlky Draca Malfoye.

Dále se ukrývají v Lasturové vile u Billa a Fleur. Dovědí se, že neporazitelná hůlka skutečně existuje a že posledním vlastníkem byl Brumbál. Harry se snaží hůlku získat, ale bohužel Voldemort ho ve snaze pojistit si Harryho smrt předběhne.

Další viteál pohár Helgy z Mrzimoru se nachází bance Gringottových. Když se ho zmocní, Harry díky tajemnému spojení mysli s Voldemortem zjišťuje, že Voldemort se vydává zkontrolovat své viteály a zároveň tímto způsobem zjistí, že další viteál diadém (zdobená čelenka) Roweny z Havraspáru. se nachází v Bradavicích. Zubem mrtvého baziliška nalezeného v Tajemné komnatě zničí pohár. V komnatě nejvyšší potřeby naleznou diadém Roweny z Havraspáru, který Crabbe zničí pomocí černé magie a při tom zemře. V bitvě se smrtijedy následně umírá i Fred Weasley.

Další obětí Voldemorta je Severus Snape, pomocí jeho vzpomínek Harry zjistí, že nebyl zrádce, za kterého ho všichni celou dobu milně označovali, ale celou dobu byl na straně Brumbála. Zároveň zjistí, že sám Snape je jedním z viteálu a proto je potřeba aby zemřel.

Nalezením poslední Relikvie smrti – kámen schopný přivolat mrtvé dokáže vyvolat své rodiče, Siriuse Blacka a Lupina. Ty mu dodají odvahu k nevyhnutelnému střetu s Voldemortem. Harry při střetu s Voldemortem padne za oběť smrtící kletbě, ale setká se s Brumbálem, který mu vysvětlí, že v něm zemřela jen část duše patřící Voldemortovi a že on může žít dál. Harry tedy předstírá mrtvého a smrtijedi ho přenesou ven před Bradavice. Neville při střetu s Voldemortem vytáhne z Moudrého klobouku Nebelvírův meč a zabíjí tím poslední Voldemortův viteál – jeho hada. Voldemort při druhém souboji s Harrym použije kouzlo, které se ale obrátí proti němu.

Odkazy ke knize "Harry Potter a relikvie smrti"