Harry Potter a princ dvojí krve

Datum vydání originálu: 16. červenec 2005
Datum vydání překladu: 19. prosinec 2005
Překladatel: Pavel Medek
Ilustrátor: Mary GrandPré
Počet stran: 533

 

Šestý díl začíná opět o prázdninách v rodině Dursleových, kde Harry čeká na Brumbála. Brumbál se dostaví přesně v 11 hodin večer a Harryho odvede. Harry si všimne, že Brumbálova ruka je celá černá a seschlá. Když se zeptá, co se mu stalo, Brumbál jen odvětí, že se Harry vše potřebné dozví časem sám. Cestou do Doupěte (hostinec, kde je možnost ubytování) se Harry s Brumbálem zastavují u Horácio Křiklan a snaží se ho přesvědčit, aby se z důchodu vrátil do Bradavic a učil předmět lektvary.

Druhý den ráno se Harry konečně znovu setkává s Hermionou a Ronem, kteří mu sdělují spoustu nových událostí, které se udály v kouzelnickém světě. Kornelius Poletal již není ministrem kouzel a nahradil ho Rufus Brousek, smrtijedi vzbuzují stále více neklidu a tentokrát i v mudlovské veřejnosti, Bill Weasley si bude brát Fleur Delacourovou a bratři Rona Fred a George jsou úspěšní ve svém podnikání (vlastní obchod v Příčné ulici).

Hned na začátku školního roku čeká všechny studenty překvapení. Profesorem černé magie se stává Severus Snape, který po této funkci velice dlouho toužil. Severu Snape dříve učil lektvary, na jeho místo nastupuje Horácio Křiklan. Jelikož Harry si včas nesehnal učebnici na lektvary, Horácio mu jí tedy zapůjčí ze školních zdrojů.  Pomocí této knihy dříve patřící „princi dvojí krve“, ve které je spoustu poznámek a opravených návodů na přípravu lektvarů Harry zvládne veškerou přípravu lektvarů lépe než ostatní studenti.

Brumbál tuší, že Harry se dřív nebo později utká s Voldemortem v boji a tak se ho na to snaží náležitě připravit a dává mu soukromé hodiny, při kterých se Harry dozvídá spoustu věcí ze života Voldemorta od doby, kdy se narodil přes jeho studium v Bradavicích až k jeho nástupu k moci a vraždění nevinných lidí. Brumbál se snaží hlavně o to, aby si Harry uvědomil jeho slabé stránky.

V šestém ročníku začínají kamarádi prožívat i první lásky. Harry se zamiluje do Ginny Weasleové a Ron začne chodit s Levandulí Brownovou. Levandule a Ron se však brzy rozcházejí a Ron se stále více sbližuje s Hermionou, která ho už dlouho přitahuje.

Harry s Brumbálem prostřednictvím vzpomínky Horacia konečně zjistí, o co se vlastně celou dobu snaží Voldemort. Voldemort před svým zničením rozdělil svou duši do šesti předmětů (viteálů) a poslední viteál tvoří on sám. Kdo chce tedy navždy zničit Voldemorta, musí nejprve najít a zničit všechny viteály a nakonec se utkat s Voldemortem. Jeden předmět již Harry zničil ve druhém ročníku, aniž by to tušil – byl to deník Toma Ridllea. Druhý předmět prsten Marvola (Rojvola) Gaunta již zlikvidoval Brumbál (jeho ruka si to pamatuje velice dobře). Na řadě je třetí viteál,  Zmijozelův medailon.

Brumbál se hledáním viteálů velice vyčerpává a za jeho nepřtomnosti na Bradavickou školu zaútočí smrtijedi. Brumbála má za úkol zabít Draco Malfoy, který k tomu ale nemá dost odvahy a tak to za něho před zraky Harryho udělá Snape. Nakonec se Harry dozvídá, že to Snape je „princ dvojí krve“.

Kniha končí pohřbem Brumbála. Svět čar a kouzel se ocitá v obrovském nebezpečí a ještě k tomu ztratil velice moudrou a zkušenou osobnost Brumbála. Nikdo neví, co bude dál a všichni očekávají to nejhorší…

Odkazy ke knize "Harry Potter a princ dvojí krve"