Harry Potter a Ohnivý pohár

Datum vydání originálu: 2000
Datum vydání překladu: 2003
Překladatel: Vladimír Medek
Ilustrátor: Mary GranPré
Počet stran: 571

Harry Potter zažívá nejkrásnější prázdniny svého života – tráví je s rodinou svého nejlepšího přítele Rona Weasleye a se svojí nejlepší kamarádkou Hermionou. Ten rok se koná Mistrovství světa ve famfrpálu. Mistroství světa je obrovská událost v kouzelnickém světě a je velice málo kouzelníků, kteří by si takovou událost nechali ujít a tak zde samozřejmě potkávají spoustu svých dalších společných přátel z Bradavic. Utkání je famózní a všichni jsou nadšení. Ale po zápase nastane šílený zmatek, mezi lidmi chodějí děsnahánějící smrtijedi a na obloze zanechávají znamení zla – lebky, které z úst vylézá had.

Po prázdninách nastupují již do 4. Ročníku a zjišťují, že tento školní rok bude velice zvláštní. V Bradavicích se bude konat turnaj tří kouzelnických škol a tedy u nich na kolejích budou ubytováni studenti z bulharského Kruvalu a studentky z francouzských Krásnohůlek. Jako obvykle mají nového učitele proti černé magii a to Alastora „Pošuka“ Moodyho.

Podmínkou, aby se student mohl účastnit soutěže, musí dosáhnout plnoletosti, tedy sedmnácti let a musí vhodit své jméno do ohnivého poháru, který následně z každé školy vybere jednoho soutěžícího. Z neznámého důvodu se do ohnivého poháru dostane i Harryho jméno (přesto že, ještě nedosáhl plnoletosti) a je ke třem soutěžícím (Viktora Kruma za Kruval, Fleur Delacourovou za Krásnohůlky a Cedrika Diggoryho za Bradavice) připojen. Ron je na Harryho velice rozzloben a přestal s ním mluvit – začala ho obtěžovat Harryho věčná sláva a myslí si, že i prostřednictvím této soutěže chce na sebe Harry upozornit.

Během soutěže podstoupí účastníci celkem 3 úkoly. První úkol je, dostat se za záda dračici a sebrat jí zlaté vejce. Dostane radu, že v soutěži má využít toho, co umí nejlépe a jelikož, jestli něco Harry ovládá opravdu dokonale, pak je to famfrpál. Úkol tedy splní pomocí daru od svého kmotra Siriuse – koštěte Kulový blesk. Další úkol je hádanka ukrytá ve zlatém vejci. Podaří se mu to rozluštit a tak se dozví, že jeho druhým úkolem bude zachránit ze dna hlubokého Bradavického jezera osobu, kterou má nejraději. Osoba, kterou bude zachraňovat je Ron, který se na něho stále zlobí. Tento velice nesnadný úkol mu pomůže vyřešit domácí skřítek Dobby, který teď pracuje v bradavicích – daruje mu žeberník, což je slizká věc, kterou když spolkne, umožní mu dýchat pod vodou. V tomto soutěžním úkolu se Harry dělí o první místo s Cedrikem Diggoryhem z Bradavic. Třetím úkolem je projít obrovkým bludištěm, ve kterém jsou různé nástrahy a nestvůry. Jejich cílem bude dostat se jako první k poháru, který bude uprostřed bludiště. Výhra je 1000 galeonů. Harry s Cedrikem se k poháru dostanou ve stejnou dobu a z přátelství se rozhodnou, že se poháru dotknou oba dva najednou. Pohár je, ale past, je to přenašedlo, jehož prostřednictvím se dotanou až k Voldemortovi a několika Smrtijedům. Stane se hrozná tragédie, Cedrika Smrtijedi okamžitě zabijí. Lord Voldemort pomocí lektvaru z krve Cedrika nabývá lidské podoby, stane se silnějším a děsivějším, než kdy dřív. Samozřejmě se chystá zabít i Harryho, to se mu naštěstí nepodaří a Harry se prostřednictvím přenašedla znovu dostává do Bradavic.

Odkazy ke knize "Harry Potter a Ohnivý pohár"