Harry Potter a Kámen mudrců

Datum vydání originálu: 26. Červen 1997
Datum vydání překladu: únor 2000
Překladatel: Vladimír Medek
Ilustrátor: Galina Miklíková
Počet stran: 288

Harry Potter jako malý chlapec rozhodně neprožil dětství, na které by rád vzpomínal. Rodiče mu zemřeli a tak vyrůstal v domě č. 4 v Zobí ulici u své tety a strýce - pana a paní Dursleyových (Vernon a Petunie). Přesto, že to byly jeho příbuzní, rozhodně se o něho nestarali s láskou, ale proto že prostě museli a tak mu na oplátku znepříjemňovali život, co se dalo. Harryho netrápili v dětství jenom teta a strýc, Harry vyrůstal vedle rozmazleného bratránka Dudleyho. Po deseti letech těžkého života u Dursleyových se začnou dít neuvěřitelný věci. Harrymu přijde záhadný dopis ze školy čar a kouzel v Bradavicích. Strýc a teta nechtějí mít s potrhlým kouzelnickým světem, ze kterého pocházeli Harryho rodiče nic společného a tak mu dopis zabaví a zabavují i další a další, které pořád chodí na Harryho adresu. Poté všichni odjedou na opuštěný ostrov, jelikož strýc Vernon doufá, že na taková opuštěná místa se žádné dopisy nedostanou. Teta a strýc se však mýlili, když si mysleli, že dokážou zabránit, aby se Harry dověděl pravdu o sobě a o svých rodičích. O půlnoci právě na Harryho 11. narozeniny rodinu na ostrově navštíví poloobr Hagrid. Harry zažívá nejkrásnější narozeniny. Hagrid mu oznámí, že je kouzelník a že má v září nastoupit do kouzelnické školy v Bradavicích a tím pádem se dostane ze spárů nenáviděné tety a strýce. Zároveň se dovídá, že jeho rodiče nezemřeli při automobilové nehodě, ale zabil je zlý čaroděj lord Voldemort. Postupně se dovídá, že Lord Voldemort se snažil zaútočit i na něho, ale láska jeho matky ho ochránila před smrtící kletbou. Při této události ztratil šílený čaroděj, který byl zodpovědný za spoustu vražd nevinných lidí a který se snažil ovládnout celý kouzelnický svět, veškerou svou moc. Tedy nastal konečně klid a mír a z Harryho Pottera se stala legenda.

Ráno Harry s Hagridem navštíví hospodu Děravý kotel a Příčnou ulici, kde si Harry vybere v bance, která patří skřetům, peníze, zděděné po rodičích, a nakoupí si školní potřeby a od Hagrida dostane sovu, kterou pojmenuje Hedvika. Prvního září odjíždí z nástupiště devět a třičtvrtě Bradavickým expresem do nové školy. Už ve vlaku se seznámí se svými spolužáky Ronem a Hermionou, kteří se stanou jeho přáteli na život a na smrt. Kromě přátel již ve vlaku pozná své nepřátele Draca Malfoye, vždy doprovázeného svými kumpány Crabbem a Goylem. Jelikož Harry a jeho nový přátelé/nepřátelé nastupují teprve do prvního ročníku, čeká je po příjezdu do školy slavnostní zařazení do 4 kolejí Moudrým kloboukem. Malfoy, Crabbe i Goyle jdou samozřejmě do Zmijozelu, tedy do koleje, ze které vzešlo nejvíce špatných kouzelníků včetně obávaného Lorda Voldemorta. Jeho přátelé jsou zařazeni do Nebelvíru. Ovšem s Harrym měl Moudrý klobouk potíž, nejvíce se hodil překvapivě do Zmijouelu, ale jelikož si moc přál být v Nebelvíru, zařadil ho Moudrý klobouk do této koleje.

Největší potíž na škole má s profesorem chemie Severus Snapem, který touží učit předmět černá magie, což mu zatím nebylo umožněno. Zároveň je Servus ředitelem Zmijozelské koleje. Jeho vzorem, ochráncm a přítelem se stane bradavický ředitel Brumbál.

Při první hodině, při které se mají prvňáci učit jezdit na košťatech, se Harry ukáže v této činnosti nesmírně obratný a tedy se stane chytačem Nebelvírské koleje ve famfrpálu. Získání této prestižní funkce již v prvním ročníku je raritou. Famfrpál je hra na košťatech. Každý tým má sedm hráčů. Tři střelce, kteří hrají s camrálem. Dále dva odražeči, kteří mají na starosti dva míče potlouky, které posílají proti soupeřům s camrálem. Gólman, který hlídá tři obruče a nakonec chytač. Ten chytá zlatonku, která přináší danému mužstvu sto padesát bodů. Při prvním zápase proti Zmijozelu Nebelvír díky Harryho chytačskému umění zvítězí.

Čím více se kniha chýlí ke konci, tím více stoupá napětí (a tak je to i s dalšími díly). Harry se svými kamarády zjistí, že v tejné komnatě se nachází kámen mudrců, který je očarován mocnými kouzly, aby se nedostal do nepravých rukou. Harry začne podezřívat profesora Snapa, ale nakonec se dozví, že pravým „zlodějem“ je nenápadný koktavý profesor Quirrel. Ten ho, ale nechce pro sebe, ukáže se, že je to služebník lorda Voldemorta. Voldemort kámen mudrců potřebuje k tomu, aby nabral potřebných sil, získal opět lidskou podobu a vrátil se k moci. Nakonec má kniha šťastný konec, Harry zabrání lordovi Voldemortovi ukořistit kámen mudrců a návrat Voldemorta odložit.

Okdazy ke knize "Harry Potter a Kámen mudrců"