Harry Potter a Fénixův řád

Datum vydání originálu: 2003
Datum vydání překladu: 2004
Překladatel: Pavel Medek
Ilustrátor: Mary GrandPré
Počet stran: 796

 

O prázdninách musí Harry trávit čas opět u nenáviděných Dursleových. Radost mu dělají pouze dopisy od Hermiony a Rona, do dopisů ovšem nemůžou napsat vše, co dělají a kde jsou. Harry je tedy naprosto odříznutý od dění v kouzelnickém světě a tak se snaží, alespoň poslouchat mudlovské (mudla = ten, který neumí čarovat) zprávy a z nich pokud možno zjistit, zda někde neútočil Voldemort. Bohužel se nic zajímavého nedovídá. Taková „nuda“ však netrvá moc dlouho. K překvapení Harryho do Kvikálkova, kde Harry s Dursleovými bydlí, vtrhnou mozkomorové a napadnou Harryho a dokonce i jeho rozmazleného bratránka Dudleyho. Harry v obraně použije kouzlo, a jelikož je přísně zakázáno používat kouzla v mudlovském světě, je převezen do Londýna, hlavního štábu Fénixova řádu (spolek kouzelníků, kteří se snaží vymyslet plán proti Voldemortovi a členem je i Brumbál) a hrozí mu vyloučení z Bradavické školy. Harry se velice obává o svojí budoucnost, život bez svých spolužáků, kamarádů a vůbec bez Bradavic si neumí představit. Naštěstí se ho zastane sám ředitel školy Brumbál, ovšem přesto obdrží dopis, který ho zve na Ministerstvo kouzel a k disciplinárnímu řízení. Na disciplinárním řízení je naštěstí zproštěn viny a může dál studovat v Bradavicích.

Po disciplinárním řízení se Harry může vrátit ke svému kmotrovi Sirusovi Blackovi, kde se znovu setkává i s Hermionou, Ronem a dalšími členy rodiny Weasleyů, kromě Percyho. Percy se bohužel přidal na stranu Ministersva kouzel, který popírá přítomnost a postupné znovunabývání sil Voldemorta a Harryho má za blázna.

Když se Harry vrátí do Bradavic, všichni studenti mají ještě v živé paměti události, které se stali před koncem minulého školního roku, kdy zemřel Cedrik a Harry stanul tváří v tvář znovunabyté fyzické podobě lorda Voldemorta. Ovšem nikdo ho nebere jako hrdinu, ale jako lháře. Někdo si dokonce myslí, že si to celé vymyslel jen proto, aby na sebe strhnul pozornost a stal se hrdinou. Jako každý rok mají nového profesora proti černé magii (tento předmět je tak trochu prokletý) i letost tomu není jinak. V jejich pátém ročníků je to tentokrát žena - Dolores Umbridgeovou. Na tuto funkce je dosazena ministrem kouzel Popletalem a snaží se zavařit všem učitelům. Profesorka Umbridgeová se rozhodne, že učit se používat kouzla proti černé magii je nebezpečné a že je nebudou potřebovat, proto nesmyslně učí jen teorii tak důležitého předmětu jako je  obrana proti černé magii. Dolores je velice přísná a používá středověké metody k potrestání svých studentů. Při jedné výměně názorů Harryho s Dolores, si Harry například vyslouží trest, při kterém je nucený vyrýt si do masa větu: Nemám vykládat lži. Tento fyzický trest je však marginálního významu proti doživotnímu zákazu hrát famfrpál a odebrání koštěte. Kromě Harryho je potrestán i Fred a George.

Harry má velice nepříjemné sny, zdá se mu jak je pan Weasley napaden hadem lorda Voldemorta. Z této noční můry ho vzbudí Ron a jeho ostatní spolužáci. Mají o něho starost, a proto zavolají profesorku McGonagallovou. Ta s ním jde přímo k Brumbálovi, aby vyřešili, co se to vlastně děje Harrymu v hlavě, když spí. Pak se přemístí do sídla Fénixova řádu, aby druhý den šli do nemocnice Svatého Munga za panem Arturem Weaslym, kterého skutečně had napadl. Harry tedy ve snech vidí Voldemortovy plány, sice díky tomu zachránil Arthurovi život, přesto to nevěští nic dobrého – když může sledovat Harry Voldemorta, je pravděpodobné, že je tomu i naopak. Brumbál proto pověří Severuse Snapa, aby ho naučil nitroobranu. V nitroobraně však neuspěje, místo toho shlédne Snapovu nejhorší vzpomínku, kdy ho Harryho otec se Sirusem Blackem šikanují.

Hermiona správně předvídá, že právě v tuto šílenou dobu, kdy se Voldemort pomalu, ale jistě dostává opět k moci, budou obranu proti černé magii potěšovat víc než, kdy před tím a proto založí spolek Brumbálova armáda (BA), kde Hermiona, Harry a Ron spolu s dalšími studenty trénují boj proti zlu. Mezi ministerstvem kouzel a školu panuje silná nevraživost, ministr kouzel Kornelius Popletal se dokonce rozhodne zatknout Brumbála, což se mu naštěstí nepodaří a Brumbál uteče. Na místo ředitelky nastupuje Dolores Umbridgeová.

Při zkoušce náležité kouzelnické úrovně (NKÚ) Harry usne a prostřednictvím snů, opět vidí Voldemortovi do hlavy. Toto vidění se odehrává na odboru záhad, kde lord Voldemort mučí jeho kmotra Siriuse Blacka. Harry se spolu s jeho přáteli Nevillem, Lenkou Střelenkou a Ginny vydává Sirosovi na pomoc. Tam na něho již čekají Voldemortovi spolčenci smrtijedi. Dětem přijdou na pomoc členové Fénixova řádu včetně Brumbála, ale bohužel Sirius při boji s Belatrix Lestrangeovou zemře. Věštba týkající se Harryho a Voldemorta, po které toužil Voldemort byla na vždy rozbita. Voldemort zmizí s příchodem ministra kouzel a bystrozorů. Harry a ostatní se vrátí do Bradavic a truchlí nad ztrátou Siriuse.

Odkazy ke knize "Harry Potter a Fénixův řád"